Cilj ovog istraživanja je bio da se istraži povezanost između rezultata laboratorijskih i terenskih testova, kojima se procenjuju funkcionalne, metaboličke i motoričke sposobnosti, sa takmičarskim performansama košarkašica (indeksom uspešnosti).
U istraživanju su učestvovale košarkašice U16 selekcije tri najbolja košarkaška kluba iz prve kadetske lige Srbije (Crvena zvezda, Radivoj Korać, Čelarevo), prosečne starosti 14.98±0.68 godina.
U ovom istraživanju, koje pripada prirodnom eksperimentu, osnovni metod rada je bila primena kompleksnog pristupa istraživanju koji se sastojao od: laboratorijske metode testiranja, terenske metode testiranja i metode analize takmičarske aktivnosti. U istraživanju je korišćena baterija laboratorijskih i terenskih testova kojima su procenjivane: kontraktilne sposobnosti osnovnih misićnih grupa, karakteristike snage donjih ekstremiteta, brzine lokomocije i agilnosti, aerobne i anaerobne izdržljivosti, gipkost, kao i funkcionalni i metabolički parametri karakteristika brzine oporavka.
Rezultati istraživanja su pokazali da nezavisne (prediktorske) varijable statistički značajno opisuju zavisnu varijablu sa 88.1% verovatnoće, što bi značilo da postoji povezanost između rezultata laboratorijskih i terenskih testova sa indeksom uspešnosti košarkašica na utakmici. Samim tim, na osnovu rezultata laboratorijskih i terenskih testova moguće je sa 88.1% verovatnoće predvideti individualnu uspešnost košarkašica kadetskog uzrasta na takmičenju (utakmici).
Praktična primena ovog istraživanja ogleda se u sistemu kontrole efikasnosti primenjenog trenažnog rada u funkciji etape sportske pripreme, zatim selekcije, kao i u stvaranju modelinih karakteristika funkcionalnih metaboličkih i motoričkih sposobnosti košarkašica kadetskog (U16) uzrasta.
Kompletan članak možete videti OVDE