Intervju – Nataša Anđelić, selektorka juniorske reprezentacije Srbije

Reprezentativno leto u mlađim kategorijama doneće velike novitete kada su u pitanju selektori.

0
3045

Prvi put u istoriji srpske ženske košarke dve mlađe selekcije će predvoditi žene, a takođe prvi put će jedna selektorka biti bivša reprezentativka.

Prva će motore upaliti juniorska reprezentacija koja već u nedelju počinje pripreme za Evropsko prvenstvo koje će biti odigrano u Sarajevu od 6. jula. Srbija će prvu fazu igrati u okviru grupe B, gde će joj rivali biti Rusija, Belorusija i Mađarska.

Sa klupe će srpske juniorke predvoditi Nataša Anđelić, dok će joj u radu pomagati Zoran Kovačić i Nenad Milovanović.

Anđelić je do skora bila trener Novosadske ženske košarkaške akademije, ekipe koja je napravila sjajan učinak u minuloj sezoni. Anđelić je timu kome su mnogi predviđali borbu za opstanak udahnula pobednički duh koji ih je odveo do mesta među četiri najbolje ekipe u državi.

„Ušli smo iz B lige koju smo završili bez poraza sa ciljem da izborimo opstanak. Tokom prvenstva smo shvatili da imamo ekipu za više domete i završili smo na četvrtom mestu, što je veliki uspeh za najmlađu ekipu u ligi. Bilo mi je zadovoljstvo da sam radila sa tom decom i da smo zajedno postigli lep uspeh. Drago mi je što je Maša Janković, koja se vratila posle povrede, postala jedan od lidera ekipe, što je kapiten Lara Radulović u nekim utakmicama pokazivala da možda ima domete i za seniosku reprezentaciju. Neosporan je talenat Bebe Mitrović, koja već po svojoj visini pravi razliku u odnosu na ostale. Žao mi je što je pred kraj doživela povredu i što nije mogla da nam pomogne na završnom juniorskom. Ipak, i bez Jelene smo se pokazali, odigrali smo fantastičan turnir gde smo u poslednjem minutu poraženi od Zvezde, a onda protiv Srbobrana osvojili treće mesto. Taj turnir je pokazatelj svim tim devojkama za budućnost, put kojim treba da idu“.

Utisak je da je si, kao neko ko je bio igrač na vrhunskom nivou i igrao sa igračicama poput Loren Džekson, Sju Bird, Dijanom Taurazi, dala dubok trenerski pečat mladoj ekipi.

„Definitivno, moje igračko iskustvo puno pomaže u trenerskom poslu. U određenim situacijama neko ko je bivši igrač može da da pravi savet, kako u napadu tako i u odbrani. Mi treneri moramo znati da je košarka jedan od najdinamičnijih sportova i fizička priprema mora da bude osnova svima. Kada je igrač u formi ima mnogo manje mogućnosti da se povredi. Kada igrač brine o svom telu, uz fizičku pripremljenost, on može da pravi razliku u odnosu na one koji to nisu. Ono što mogu da primetim, a na osnovu praćenja završnice kadetskih turnira u Srbiji i WABA ligi, za mene je malo čudno da sam u nekim četvrtfinalnim parovima videla da neke devojke ne mogu da izdrže 40 minuta na terenu. To treba da bude svima nama trenerima opomena. Niko od nas ne može da se vadi na finansijsku situaciju. Ono što devojke pokazuju na terenu je isključivo rad trenera koji s njima radi. Svi moramo da se složimo da je broj jedan u ovom sportu, bez ozbira na uslove, rad taj koji definitivno mora da bude razlika u odnosu na ostalo. Zato je za mene bilo zabrinjavajuće da vidim neke devojke u četvrtfinalima da ih hvata grč, da ne mogu da izdrže 40 minuta utakmice.“

Ima li ta činjenica veze sa tim da danas svako može da postane košarkaški trener?

„Mislim da je visoko obrazovanje, završavanje Fakulteta za sport, u mnogome drugačije od Viših škola za trenere. U poslednje vreme se pojavio kurs operativnog trenera, za koji mislim da je dobra stvar za bivše sportiste. Ujedno, taj kurs ne ograničava bilo koga da se bavi trenerskim poslom. Stalno ističem primer, zubar kroz taj kurs može da postane trener, ja kroz kurs za zubara ne mogu da postanem zubar. Mislim da je bivšim sportistima lakše da se bave trenerskim poslom jer poznaju materiju. Otprilike od devete godine su u tom sportu i imaju višedecenijsko iskustvo koje mnogo više znači igračima nego ono koje im prenosi neko ko se nikada nije bavio košarkom. Naravno, postoje slučajevi gde je trener neko ko nije osetio draž utakmice, psihološke pripreme i svega ostalog, pa je uspešan trener. Smatram da uspesi u Srbiji nisu ujedno i merodavni za uspehe u Evropi. Evropsko prvenstvo je turnirski sistem takmičenja i on je mnogo različit od sezonskog dela takmičenja. Mi ćemo u Sarajevu u osam dana imati sedam utakmica, ali zato postoji pripremni period u kome treba igračice spremiti za to. Mislim da Srbija ima dobre trenere i da finansijska situacija ne bi trebalo nikome da bude razlog da se manje posveti radu sa decom za vreme treninga.“

Kada je reč o reprezentaciji, prvi put u istoriji ženske košarke dve žene su selektori mlađih selekcija. Takođe, prvi put na mestu selektora je bivša reprezentativka.

„Zaista moram da se zahvalim Košarkaškom savezu Srbije, sektoru za žensku košarku na čelu sa potpredsednicom Anom Joković, koja je dodelila povrenje Svetlani i meni, naravno, uz Miloša koji je dokazao svoj kvalitet osvajanjem medalja. Moje igranje u reprezentaciji je svakako veliko iskustvo koje mogu da prenesem igračicama. To sam i rekla igračicama na prvim pripremama, da ispred njih stoji neko ko nije prošao u 12, neko ko je bio u 12, neko ko je započinjao sa klupe, neko ko je bio među liderima. To treba da bude dodatni motiv njima, da im bude pomoć na putu da postanu seniorske reprezentativke.“

Ko čini stručni štab?

„Moram prvo da pomenem da je u stručnom štabu Zoran Kovačić Čivija koji je dokazani trener, neko ko je sa više generacija osvajao medalje na evropskim takmičenjima. Ima vrhunsko znanje i to je za mene dodatna motivacija. Bila sam iskreno srećna kada sam čula da će biti u mom stručnom štabu. Obavili smo nekoliko razgovora do sada i dao mi je nekoliko saveta koji su izuzetno značajni. Uz njega i mladog Nenada Milovanovića, probaćemo da postavimo igru koja bi donela rezultat u najvažnijoj utakmici na prvenstvu u 1/16 finala. Kroz pripremne utakmice ćemo definitivno videti šta funkcioniše, a šta ne i probati da to do početka Evropskog prvenstva korigujemo. Naravno, želimo da vidimo gde smo trenutno sa tom grupom igračica i na koga možemo da računamo da možda jednog dana zaigra za seniorsku reprezentaciju.“

Šta devojke mogu da očekuju na pripremama?

„Kao što sam rekla, fizička priprema za mene je jedan od važnijih detalja celog tog procesa. Kondicioni deo je odradio Ferenc Kamasi, proslavljeni atletski trener. Uz Vladu Koprivicu koji je godinama sarađivao sa Čivijom, to su i dalje dva imena koja sigurno mogu da nam pomognu. Uz njegov program i način rada verujem da će devojke na prvenstvu biti fizički maksimalno spremne. Svaka od njih je dobila program rada pre dolaska na pripreme. Nisam za to da jedan igrač bude lider, više sam za to da imamo timsku igru u kojoj će na svakoj utakmici neko drugi biti lider. Devojke koje budu najbrže usvajale principe koje postavimo, imaće prostora da se dokažu na terenu.“

Nimalo laka grupa u Sarajevu, Rusija, Belorusija i Mađarska.

„Dobili smo određene podatke o rivalima u grupi. Devojkama ću naglasiti da ne smatram da će te prve utakmice biti lepe za gledanje, zato što sa psihološkog aspekta svaka od tih igračica će na najvećoj smotri gledati možda da se dokaže, pa nećemo od njih dobiti očekivani nivo igre. Rusija definitivno ima najkompletniji sastav. Naš Moma Tasić je selektor. Mađarice imaju ekipu koja se prošle godine u Šopronu pokazala kao odlična ekipa. Promenili su trenera, malo smo saznali o njegovom sistemu rada pa ćemo sa stručnim štabom napraviti taktiku.“

Juniorsko prvenstvo počinje istog vikenda kada, nadamo se, seniorke igraju za medalju u Beogradu. Svedoci smo uspeha seniorki pre nekoliko godina. Može li to da bude dodatna motivacija?

„Uspeh koji je seniorska reprezentacija postigla 2015. godine na EP i godinu dana kasnije na OI svim devojkama treba da bude podstrek i put kojim treba da idu u reprezentativnim selekcijama“.

Sarajevo je blizu, veći broj navijača može da dođe?

„Odgovara nam pošto je Sarajevo blizu, ne sumnjam da ćemo imati podršku navijača“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here