Dan za pamćenje, prvo olimpijsko odličje u istoriji srpske ženske košarke

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije na današnji dan 2016. godine osvojila je prvo olimpijsko odličje od osamostaljenja.

0
602

Bilo je to prvo učešće Srbije na Olimpijskim igrama i bronzana medalja koju su košarkašice osvojile pobedom nad Francuskom rezultatom 70:63.

Srbija je plasman u Rio obezbedila kao šampion Evrope, osvojen 28. juna 2015. godine u Budimpešti.

Na oba ova takmičenja selektorka je bila Marina Maljković. U odnosu na Evropsko prvenstvo Maljkovićeva je napravila dve izmene za Rio. Svoje mesto u timu imale su Tamara Radočaj, Sonja Petrović, Saša Čađo, Sara Krnjić, Nevena Jovanović, Jelena Milovanović, Dajana Butulija, Milica Dabović, Ana Dabović i Danielle Page. Put Rija krenule su dve nove igračice, Dragana Stanković i Aleksandra Crvendakić.

U stručnom štabu bili su još tim menadžer Jadranka Ćosić Trkulja, treneri Miloš Pađen, Bojan Janković, Dragan Ratković, kao i fizioterapeut Branko Stojnić.

Žreb nije milovao srpske „lavice“. Najbolja reprezentacija sveta Sjedinjene Američke Države, vicešampion sveta i najbolja evropska selekcija u poslednjoj deceniji Španija, šampion Amerike Kanada, vicešampion Azije Kine, šampion Afrike Senegal činili su rivale Srbiji u grupi B. Četiri od šest selekcija je obezbeđivalo plasman u četvrtfinale.

Prvu utakmicu na turniru Srbija je odigrala protiv Španije i u rezultatskoj klackalici poražžena na kraju sa 65:59.

Podjednako neizvesna utakmica odigrana je i u drugom kolu, sa nažalost jednakim ishodom. Srbija je imala sigurnu prednost protiv Kanade, ali su rivalke poslednju četvrtinu rešile u svoju korist sa 26:10 i slavile sa konačnih 71:67.

Znalo se da Srbija 10. avgusta nema šta da traži protiv SAD. Mnogima je još uvek u sećanju dvoboj na Svetskom prvenstvu u Turskoj 2014. godine, kada je Srbija dugo mučila osmostrukog uzastopnog olimpijskog pobednika. Ovog puta Amerikanke su već u prve dve četvrtine stekle sigurnu prednost, a sve što je Srbija uradila jeste ravnopravnih drugih 20 minuta za konačnih 110:84.

Tri poraza na startu značila su samo jedno, utakmice protiv Kine i Senegala moraju da se dobiju. Prva je štiklirana Kina. Krajnji rezultat 80:72 možda i ne govori o dominaciji Srbije, jer je rival u finišu uspeo da ublaži poraz. Gledajući kvalitet ostalih ekipa bilo je jasno da će pobednik ovog meča praktično kao četvrti proći u četvrtfinale.

To se obistinilo dva dana kasnije, 14. avusta kada je Srbija savladala Senegal sa 95:88. Srpkinjama je praktično bila dovoljna prva četvrtina da steknu prednost i kasnije privedu meč kraju.

Četvrto mesto u grupi nije puno obećavalo pred četvrtfinale jer je tako mečala neporažena Australija, selekcija koja je jedina koliko-toliko uspevala da parira Amerikankama na ranijim takmičenjima.

Epski duel je viđen 16. avgusta u „Karioka“ areni u Riju. Možda i najveća pobeda srpske reprezentacije u 15-tak godina postojanja, a svakako utakmica koja je bila prelomna u Riju.

Srbija je slavila sa 73:71. Raspoložena 202 cm visoka Cambage postigla je 29 poena, ali razlog zašto nije više je sjajna odbrana Page u dobrom delu utakmice. Na drugoj strani briljirala je Ana Dabović koja je završila utakmicu sa 24 poena. Dabovićeva je 10 sekundi pre kraja postila poene za 73:71, a Australija u preostalom vremenu nije uspela da stigne do produžetka ili eventualne pobede.

Mnogo „zla“ nam je Španija nanela na velikim takmičenjima poslednjih godina. Mislili smo da je došlo vreme za osvetu, a ona bi bila slatka jer se igralo polufinale Olimpijskih igara. Ipak, sjajne prva i treća četvrtina španskog tima i ovog puta su odneli san. Španija je slavila sa 68:54, uz po 12 poena Saše Čađo i Sonje Petrović.

Amerika je iste večeri odigrala taman koliko treba da ostvari ubedljiv trijumf protiv Francuske sa 86:67, pa je bilo jasno da ćemo u utakmici za bronzu gledati reprizu finala Evropskog prvenstva iz Budimpešte.

Na našu neopisivu sreću, videli smo i istu sliku posle isteka 40 minuta – radost srpskih košarkašica.

Srbija je pred nešto više od 9.000 gledalaca u „Karioka“ areni slavila sa 70:63. MVP utakmice bila je Jelena Milovanović koja je postigla 18 poena, uz 7 skokova. Ana Dabović je postigla 11 poena (5 asistencija), po 10 su postigle Sonja Petrović (4 skoka) i Danielle Page (8 skokova), 9 je postigla Milica Dabović, 7 Tamara Radočaj, a 5 Saša Čađo (4 skoka).

Bilo je to ispunjenje sna koje su naše košarkašice proslavile na tribinama hale u Riju sa tadašnjim predsednikom KSS Draganom Đilasom, budućim predsednikom Predragom Danilovićem, potpredsednicom KSS zaduženom za žensku košarku Anom Joković, generalnim sekretarom Dejan Tomaševićem i brojnim članovima srpske sportske delegacije u Riju.

Amerika je u međuvremenu isprašila Španiju sa 101:72 i time potvrdila primat koji će braniti na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Nadamo se i verujemo da će ovog puta nasuprot Drim timu stajati selekcija Srbija.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here