Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru, pošto je u četvrtfinalu pobedila Australiju sa 73:71 (20:20, 15:17, 16:15, 22:19).

Najefikasnija u selekciji Srbije bila je Ana Dabović sa 24 poena, dok je Jovana Milovanović postigla 17.

Reprezentaciju Australije predvodila je Elizabet Kembejdž sa 29 poena.

Srbija će se u polufinalu u četvrtak sastati s boljim iz duela izmedju Španije i Turske.

Gotovo tokom cele utakmice vidjena je "rezultatska klackalica". Ekipe su se često smenjivale u vođstvu, da bi Australija sredinom treće deonice povela sa 48:39.

Izabranice Marine Maljković su ipak serijom 12:2 stigle do preokreta (51:50), ali je Australija u poslednjem napadu treće četvrtine ponovo povela i u poslednjih 10 minuta ušla s prednošću 52:51.

Kao i tokom većeg dela meča i poslednja deonica je bila neizvesna. Srbija je u poslednji minut utakmice ušla s prednošću od 70:67, da bi Australija preko Kembidž u narednom napadu smanjila na 70:69. Ana Dabović je 27 sekundi pre kraja pogodila za 72:69.

Australijanke su ponovo preko Kembidž u narednom napadu stigle do poena za 72:71, a onda je Ana Dabović faulirana za dva slobodna bacanja. Prvi put nije bila precizna, ali je poentirala drugi put i Srbiji donela plasman u polufinale.

Australija, koja je na prethodnih pet Olimpijskih igara osvajala medalje, nije iskoristila poslednji napad, pa je usledilo veliko slavlje šampionki Evrope!

AUSTRALIJA – SRBIJA 71:73 (20:20, 17:15, 15:16 i 19:22)

AUSTRALIJA: Lejvi, Mičel 10, Talbot, Tejlor 2, Kembejdž 29, Barton 2, Džeri 14, Hodžis, Ebzeri, Filips 10, Tolo 4, Džordž.

SRBIJA: Radočaj 4, Petrović 13, Čađo 2, Krnjić, Jovanović 2, Milovanović 17, Butulija, Crvendakić, Stanković 6, M. Dabović, A. Dabović 24, Pejdž 5.