Ženska košarkaška reprezentacije Srbije poražena je u utakmici poslednjeg kola grupe D kvalifikacija za Evrobasket 2017 od Ukrajine u Nišu rezultatom 88:82 (27:20, 22:19, 20:26, 19:17). Aktuelne šampionke Evrope završile su takmičenje u grupi na drugoj poziciji, ali su plasirale na EP kao jedna od šest najbolje plasiranih "drugih" reprezentacija.

Utakmica je odigrana pred oko 5.000 gledalaca u hali "Čair", a već je postala tradicija da se za utakmice zlatnih košarkašica traži karta više.

Ukrajina se u prvih 20 minuta predstavila baš onako kako je i najavljeno. Fizički jaka, predvođena Jagupovom i Deandrom Mos, sa brzim kontranapadima, od početka je preuzela rezultatsku prednost. U duelu dve napadačke ekipe gošće su se pokazale preciznijim, što je na kraju i odlučilo ishod meča. Zonskom odbranom Ukrajina je uspela da zaustavi pokušaje Srbije da nametne svoj ritam na startu meča, pa je naš tim gotovo od starta morao da juri zaostatak.

Iako je najbolja igračica Ukrajine Alina Jagupova u ranoj fazi zaradila dve lične greške, veći problem bile su dve lične greške Jelene Milovanović.

Srbija je imala startnu prednost 2:0 i 4:2, a prva trojka Zaritske nagovestila je dobro šutersko veče gošći, posebno ove igračice koja je izrasla u junakinju pobede. Do isteka 20 minuta igre Ukrajina je pogodila sedam trojki iz 14 pokušaja i praktično uvek kada se Srbija rezultatski približavala imala spreman odgovor.

Zaritska je bila veoma raspoložena u početku meča, pa je svojom drugom trojkom svom timu u 5. minutu donela prednost svom timu 12:7.

Ukrajinke su u finišu prve četvrtine vezale tri trojke i posle prvih deset minuta stekle prednost 27:20, uz poene Deandre Mos bukvalno uz zvuk sirene.

Već na startu druge četvrtine svojom trećoj trojkom Zaritska prvi put donosi svom timu dvocifrenu prednost - 30:20. Gošće su koristile svaku grešu srpskog tima za brze kontre koje su uglavnom uspešno realizovane. Jedina koja je uspevala da koliko toliko održava Srbiju rezultatski bila je Sonja Petrović. Njenim poenima Srbija je u 16. minutu prišla na šest poena zaostatka (32:38), međutim usledila je nova serija košarkašica u plavom i najveće vođstvo 45:32 u 18. minutu.

Na isteku prvih 20 minuta Ukrajina je vodila sa 49:39.

Ukrajina je sigurnih desetak poena razlike držala do sredine treće četvrtine. Usledila je serija Srbije 7:0, a trojkom Milovanović Srbija u 26. minutu stiže do četiri poena minusa - 50:54. Isto rastojanje ostalo je na isteku 30 minuta, pa je srpski tim u poslednjih deset minuta ušao sa četiri poena minusa - 65:69.

Već na startu poslednje četvrtine Mos je pogodila novu, desetu trojku za svoj tim i prednost 72:65. Šuterski raspoložena Ukrajina vezala je sredinom poslednje četvrtine nekoliko poena za 83:71. Praktično, time je utakmica rešena u korist gošći jer Srbija do kraja utakmice nije mogla ništa sem časnog poraza.

Srbija je takmičenje u grupi D završila na drugom mestu sa učinkom od četiri pobede i dva poraza. Po sistemu, devet prvaka grupa i šest od devet najboljih drugoplasiranih ekipa steklo je pravo učešća na Evrobasketu u Češkoj naredne godine.

Sistemom takmičenja Srbiji su oduzeti bodovi protiv Luksemburga pa je na listi drugoplasiranih ekipa naš tim imao učinak 2-2 i koš razliku +46.

Među drugoplasiranim ekipama Srbija je bila treća najuspešnija i stekla pravo da brani zlatnu medalju iz Mađarske.

Kao pobednici grupa dalje su prošli Belgija, Francuska, Mađarska, Italija, Rusija, Slovenija, Španija, Turska i Ukrajina. Drugoplasirane ekipe su Letonija, Grčka, Srbija, Slovačka, Crna Gora i Belorusija. Poslednjeg učesnika čini domaćin Češka.

Žreb za Evropsko prvenstvo biće održan 9. decembra u Pragu.

SRBIJA: Radočaj, Petrović 24, Čađo, Jovanović 6, Milovanović 15, Butulija, Ajduković 13, M. Dabović, A. Dabović 17, Crvendakić 5, Topuzović, Brajković 2.

UKRAJINA: Dubrovina 2, Spitkovska, Naumemko, Zarytska 20, Olkhovyk, Dorogobuzova 7, Iagupova 22, Berezhynska 14, Udodenko 5, Zavidna, Moss 18, Uro-Nile.