Mlada reprezentacija Srbije, igračice rođene 1997. godine i mlađe, izgubila je na startu Evropskog prvenstva koje je se održava u Matuzinjošu (Portugalija) od selekcije Rusije rezultatom 72:75 (19:10, 15:19, 21:27, 17:19).

Izabanice selektora Bogdana Bulja, predvođene sjajnom Katarinom Zec su furiozno počele duel prvog kola „D“ grupe, imale čak 16 poena prednosti sredinom druge četvrtine, ali nisu izdržale u istom ritmu do kraja susreta. Ofanzivni skok rivala bio je nerešiva enigma, a izgubljene lopte i problemi sa realizacijom u ključnim momentima glavni uzroci startnog neuspeha.

Gotovo savršeno su reprezentativke Srbije počele utakmicu i odigrale prvu četvrtinu. Borbeno i odgovorno, snažno u odbrani, a zahvaljujući seriji preciznih šuteva u devetom minutu stigle su do dvocifrene prednosti – 19:8. Trojka Jovane Nogić na startu druge četvrtine bila je najava još bolje igre izabranica selektora Bulja koje su u 15. minutu vodile sa ubedljivih 30:14.

Međutim, od tog trenutka dolazi do velikog pada u igri našeg tima, do kraja poluvremena nije bilo poena iz igre, ređali su se promašaji i izgubljene lopte što Ruskinje koriste da se vrate u život pošto su smanjile na 34:29.

I drugo poluvreme počelo je trojkom Srbije, precizna je bila odlična Katarina Zec – 37:29. Međitim i ruski tim je nastavio sa mnogo sigurnijom i preciznijom igrom koja im je u 24. minutu donela izjednačenje – 39:39. Ruskinje su izvršile veliki pritisak i zahvaljujući brojnim ofanzivnim skokovima uspele da preokrenu rezultat u svoju korist – 42:48. Ipak, tajm-aut i česte promene selektora Bulja uticale su da se Srbija približi rivalkama na kraju treće četvrtine – 55:56.

Sa dve vezane trojke najbolja igračica utakmice Katarina Zec je naš mladi tim je u 37. minutu dovela do nove prednosti – 68:67. Međutim, bilo je to poslednje vođstvo košarkašica Srbije koje su kao i u finišu prvog poluvremena do kraja utakmice poentirale samo sa linije slobodnih bacanja. To nije bilo dovoljno da se slomi otpor snažne selekcije Rusije koja se bolje snašla u neizvesnoj završnici i došla do trijumfa – 72:75.

SRBIJA U20: Zec 28, Đokić, Šubašić 4, Bogićević 6, Podunavac, Katanić 5, Nogić 14, Vujisić, Ilić 2, Bojović 4, Jovančević, Đorđević 9.

RUSIJA U20: Glonti 8, Abaidulaina 7, Kozik 14, Safonova 2, Burovaja 7, Zdebskaja, Šabanova 21, Pešigoreva 2, E. Frolkina 4, Osipova, O. Frolikina 6, Arestenok 4.

Kompletna statistika:

U okviru drugog kola grupe „D“ Evropskog prvenstva u Portugaliji reprezentacija Srbije se u nedelju od 17:15 časova sastaje sa selekcijom Turske.