• Published in Blog

Kao što sam više puta isticao, zbog izjednačenosti timova ovo prvenstvo će nam tek u zadnjem kolu dati odgovor ko će biti treći i četvrti (Vojvodina ili Šumadija) i ko će ispasti iz lige (u igri su, osim Srbobrana, koji je već davno ispao, Šabac, Bor i Spartak). Ima puno kombinacija, ali da ipak sačekamo nedelju, kada se završava "prvi deo šampionata", koji odlučuje o opstanku. A za prvaka sledi doigravanje.

ŽKK Spartak – ŽKK Srbobran: Zaslužena i ubedljiva pobeda Spartaka 69-51. Spartak je jednostavno morao da pobedi u ovoj utakmici, ipak je bio favorit što je i dokazao na terenu. Sem u početku same utakmice Spartak bolji u svim segmentima igre i do kraja utakmice je sebi trasirao "zlatnu pobedu". U sportu je najlepše kada sam odlučuješ o svojoj sudbini. Ako Spartak pobedi u narednom kolu u Vršcu, ostaće i naredne sezone u društvu najboljih. U timu pobednika najbolje Vidović 22 poena (indeks 25), Šutorović 15 poena (indeks 19), u poraženom timu  Jovančević 10 poena (indeks 17) Piper 12 poena (indeks 13).

ŽKK Radnički – ŽKK Vršac: Pobeda Radničkog, vredna sigurnog opstanka. Vršac sa velikim kadrovskim problemima došao u Kragujevac, već par kola bez ponajbolje igračice lige Mandić Marine ovog puta i bez Nikolić Dragane, koja je prešla u Vojvodinu. Sve to ne umanjuje ubedljivu pobedu domaćina rezultatom 69-44. Radnički ostvario dominaciju u drugoj četvrtini koju je samo povećavao kako se utakmica bližila kraju. Procenti šuta su bili ispod uobičajenog. Najbolje u timu Radničkog Dimitrijević 7 poena (indeks 15), Lešnjak 11 poena (indeks 12), u timu Vršca Podunavac 12 poena (indeks 25).

ŽKK Partizan – ŽKK Vojvodina: Derbi koji je odlučivao ko će sa kote dva dočekati plej-of. Do poslednje četvrtine rezultat izjednačen. Ipak, Partizan boljom igrom u poslednjoj četvrtini dolazi do čak ubedljive pobede rezultatom 84-72. Vojvodina nešto bolja u ukupnom šutu i skoku, Partizan primorao Vojvodinu na čak 24 izgubljene lopte i ostvario 23 asistencije (9 više od protivnika), sve to je na kraju i odlučilo pobednika, sama kumulativna statistika je u korist Partizana 92-64. U timu Partizana najbolje Janković 12 poena (indeks 26), Prlja 19 poena (indeks 20). U timu Vojvodine najbolje Vučetić 28 poena (indeks 21), Laković 10 poena (indeks 15).

ŽKK Vrbas – ŽKK Radivoj Korać: Vrbas odigrao srčano, bez obzira što je izgubio šanse za ulazak u plej-of, i što se sastao se  najboljim timom lige, ali nije ustuknuo i zaslužuje sve pohvale. Korać, verovatno igrao malo opuštenije, mislima već u Zagrebu, gde u sredu, u okviru četvrtfinala MŽRKL, mora da pobedi, kako bi ostvario majstoricu protiv veoma dobrog tima Medvešćaka. Vrbas igrao dobro u većem delu utakmice, u trećoj su malo zastali, što je Korać iskoristio, napravio prednost i rutinski je održao do kraja. Korać ostvario pobedu 72-60, iskoristivši dominaciju u reketu, ostvarivši čak 27 skokova više u odnosu na domaći tim. U timu pobednika najbolje Brajković 12 poena (indeks 24), Jakšić 14 poena (indeks 20), u timu Vrbasa vredi istaći Cukić 16 poena (indeks 23).

ŽKK Bor – ŽKK Crvena zvezda: Značajna utakmica za oba tima, mada mislim da je ipak bila važnija domaćinu, jer sa tom pobedom bi sami odlučivali o svojoj sudbini. Poseta sjajna, po izveštajima oko 2.500 hiljade gledalaca (iskreno ne pamtim kada je na utakmici domaćeg prvenstva bilo toliko gledalaca i neprovereno, ali verujem da je to najveća poseta na jednoj ženskoj košarkaškoj utakmici, još od vremena bivše Jugoslovenske lige). Međutim, igrati pred tolikim brojem ljudi sa imperativom pobede može biti veliko opterećenje, to se i pokazalo. Crvena zvezda (koja ima daleko najmlađi tim u ligi) je igrala u istim uslovima, ali za nijansu rasterećenije što se tiče samog rezultata. Od samog starta utakmice Zvezda pravi 8:0 i do devetog minuta je održavala vođstvo, tada Bor sa četiri poena dolazi u prednost i završava četvrtinu u svoju korist 15-13, do kraja poluvremena domaćin održava minimalno vođstvo. Do 28-og minuta izjednačeno, tada se Zvezda odvaja i kraj treće dočekuje sa prednošću od 7 poena razlike. Mladi tim Zvezde je "iskusno čuvao i sačuvao prednost" pobedivši rezultatom 64:54. U timu pobednika najbolje Bogićević 16 poena (indeks 21), Katanić 21 poen (indeks 11). U poraženom timu najbolje Vučković 11 poena (indeks 22), Jozić 11 poena (indeks 12).

ŽKK Šabac – ŽKK Šumadija: Bitna utakmica za oba tima, naravno važnija za domaćina, jer se bori za opstanak. U izuzetno teškoj i nervoznoj utakmici Šumadija je ipak ostvarila pobedu minimalnim rezultatom 75-73. Šabac je prvo poluvreme uspeo da reši u svoju korist, ali u trećoj četvrtini dobar i iskusan tim Šumadije uspeo je da preokrene rezultat u svoju korist, u 33. minutu su povele čak sa 10 poena prednosti. Poslednji minut je trajao dugo i doneo je pravu dramu, Šumadija je ušla sa vođstvom od 68-62 i činilo se da će lako pobediti. Šabac se nije predavao, sa dve postignute trojke i brzim pravljenjem penala došli su u situaciju da izjednače rezultat na 73-73, međutim, doslovce u poslednjoj sekundi meča domaća igračica Adamović pravi ishitren faul nad Katić, koja je realizovala oba bacanja i tako donela pobedu svom timu. Tim Šapca je ovim porazom praktično ispao iz lige. Šumadija posle dva peta mesta u prethodne dve sezone po prvi put ulazi u plej-of i borbu za titulu. U timu Šumadije najbolje Katić 22 poena (indeks 22),  Mijatović 21 poen (indeks 22). U timu Šabca najbolje  Zolotić 19 poena (indeks 30), Stepanović 19 poena (indeks 17)