Radnički iz Beograda promovisao kalendar za 2020., godinu u kojoj slavi 100 godina SD Radnički i 75 godina ženske košarke u okviru SD

KKŽ Radnički promovisao je kalendar za 2020. godinu.

0
346

Ovo je godina kada se obeležava 100 godina postojanja Sportskog društva Radnički i 75 godina ženske košarke u okviru ovog Sportskog društva sa Crvenog krsta.

Košarkaška sekcija je u Sportskom društvu Radnički formalno osnovana 1945. U tom prvom pionirskom periodu, do 1955. godine, košarkaški Beograd je znao da na Crvenom krstu, s manje ili više uspeha, igraju muškarci, ali da veliku perspektivu ima i ženska ekipa.

Prvu državnu titulu ženska ekipa donosi 1961. godine kada ujedno razbija mit o velikoj i nepobedivoj Crvenoj zvezdi, timu-reprezentaciji, pošto su šampionke sa Malog Kalemegdana prethodno 15 puta uzastopno osvajale titulu državnih prvakinja i gotovo bez izuzetka cela ekipa igrala za reprezentaciju Jugoslavije.

U periodu između 1961. i 1968. godine košarkašice Radničkog osvajaju šest titula državnih prvakinja, sa izuzetkom 1963. kada su u prvenstvu bile treće i 1967. kada su osvojile drugo mesto. U tom periodu ženska omladinska ekipa Krstašica osvaja tri puta titulu prvakinja Jugoslavije (1962. 1963. i 1966. godine) sa košarkašicama koje nakon toga uglavnom ulaze u prvi tim i čine okosnicu onih šampionskih ekipa. U međuvremenu, osvojen je 1966. i Kup Jugoslavije, a šampionska ekipa Radničkog postiže i zapažene rezultate u Kupu šampiona u kome jednom stiže do četvrt-finala, a 1966. godine ispada u polufinalu. Iz tih šampionskih generacija za reprezentaciju Jugoslavije igraju: Nada Jovičić, Bosiljka Pešić, Milica Radovanović, Jelica Kalenić, Spomenka Miljković, Slavenka Ćurčić, Biljana Nešić, Ljubica Radulović i Zagorka Simić.

No, kako svakoj lepoj priči jednom dođe kraj, tako i ovoj o ženskoj košarkaškoj ekipi koja 1969. godine osvaja solidno peto mesto u državnom prvenstvu, da bi zbog besparice naredne 1970. godine otkazala takmičenje u Prvoj saveznoj ligi. I to odmah posle decenije sjajnih uspeha, posle dominacije u Jugoslaviji i prvih internacionalnih medalja koje su sa evropskih prvenstava upravo počele da stižu. Razlog tome je podjednako neverovatan, ali i logičan, u odnosu na materijalne mogućnosti i ekonomsku situaciju u klubu.

O njenom obnavljanju, potom, pričalo se decenijama, ali od tih lepih ideja uglavnom nije bilo ništa sve do sezone 2003/2004 kada se ponovo obnavlja ženska ekipa koja se do danas sa više ili manje uspeha takmiči u 2. ligi.

U tekućoj sezoni u Drugoj ligi Srbije košarkašice Radničkog su loše startovale, nanizavši četiri poraza u prva četiri kola. Razlog tome treba tražiti i dolasku u klub novih igračica (iz Crvene zvezde, Partizana i Radivoja Koraća) kao i novih trenera i trebalo je vremena da se sve to ukomponuje. Međutim, kako se prvenstvo zahuktavalo igrale su sve bolje i potom naređale pet uzastopnih pobeda, završivši polusezonu na petom mestu, sa solidnim šansama da se u nastavku izbore i za jedno od prva dva mesta koja donose plasman u najviši rang.

Pokrenuti razgovori sa Ženskim košarkaškim klubom Radivoj Korać, jednim od naših najuspešnijih poslednjih godina, o saradnji koja bi se, između ostalog, odvijala i tako što bi Korać pojačao selekcije Radničkog nekim igračicama, rezultirali su ugovorom o saradnji u sezoni 2019/2020. Kao rezultat te saradnje i pionirskom ekipom i formiranim stručnim štabom sa Tijanom Zupančić, Filipom Borjanovićem, Dobricom Zebićem i Vesnom Divjak trebalo bi da klubu donesu dugoočekivani ulazak u Prvu ligu.

Shotno tome u klubu su se potrudili da naprave kalendar, koji bi, bar donekle trebao da dočara deo istorije kluba.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here