Na stadionu „Pjer Moro“ u Lilu, gde se igra prva faza, izabranice selektorke Marine Maljković za rivale će imati selekcije Portorika, Kine i Španije.
Prve dve ekipe iz svake od tri grupe, kao i dve najbolje trećeplasirane ekipe plasiraće se u četvrtfinale, dok će preostale četiri ekipe završiti učešće.
I po FIBA listi i po kladionicama, Srbiji se daju manje šanse u odnosu na Kinu i Španiju, a nešto veće u odnosu na Portoriko.
Srbija će prvi put na teren u nedelju od 21 čas, a na suprotnoj strani će stajati igračice Portorika. U sredu od 13.30 časova rival je Kina, a naredne subote u istom terminu Srbija igra protiv Španije.
PORTORIKO
Portoriko će drugi uzastopni put učestvovati na Olimpijskim igrama. U Tokiju 2021. godine se nisu proslavili pošto su sve utakmice izgubili sa prosečnom razlikom 34 poena.
Međutim, da se radi o ekipi sa potencijalom, pokazali su godinu dana kasnije kada su stigli do četvrtfinala na Svetskom prvenstvu. Prošli su dva kruga kvalifikacija da bi se našli na Igrama u Francuskoj.
Glavne zvezde tima su Arela Girantes i Mija Holingshed. Girantes je bila članica italijanskog Skija, a na pomenutom Svetskom prvenstvu u Australiji je izabrana za drugu petorku turnira. Prosečno je beležila 18.2 poena.
Holingshed, 193 cm visoki centar, prošle sezone je nastupala za italijanski Dinamo iz Sasarija, gde je prosečno beležila dvocifren broj poena.
Treba pomenuti još 38-godišnju Pamelu Rosadu, takođe i Brijanu Džons, kao igračice sa najvećom minutažom u timu selektora Gerarda Batiste.
KINA
Kina važi za prvog favorita u grupi A. Pokriće za to nalazi se u činjenici da su aktuelne vicešampionke sveta iz 2022. godine i šampionke Azije iz 2023. godine.
Na oba takmičenja briljirala je 205 cm visoki centar Ksu Han, koja je bila i MVP u Sidneju prošle godine.
FIBA je Kinu svrstala prvobitno na četvrto mesto favorita. Međutim, oblaci su nadkrili sunce tokom pripremnog perioda. Kina je u 2024. godini izgubila čak 11 utakmica, a pamti se debakl protiv Francuske u kvalifikacijama za Olimpijske igre na domaćem terenu od 33 razlike.
Ipak, Kina ima itekako „teškog oružja“ u svom sastavu. Pored Han, tu su dobro poznate bek šuter Meng Li i 200 cm visoki centar Jueru Li iz Bešiktaša. Ove tri igračice imaju i iskustvo iz WNBA, ali zapravo 11 igračica igra u kineskom prvenstvu.
Selektorka je dobro poznata Vei Ženg, a pomoćnik Španac Cezar Ruperez. Ženg je verovatno i selektor sa najdužim stažom u jednom timu. Od 2009. godine je na klupi Kine. Doduše, do 2021. godine je bila asistent, a od kako je preuzela tim 2022. godine ostvarila je pomenute uspehe na Mundobasketu, gde je proglašena i za najboljeg trenera na turniru, i kontinentalnom šampionatu.
ŠPANIJA
Koliko se samo godina dizala kosa na glavi našim igračicama pri pomenu imena Španija. Taj „baksuzluk“ je razbijen 2021. godine na Evropskom prvenstvu u Valensiji.
Ekipa je, poput Srbije, prošla kroz tranziciju. Nema više legendi kao što su Silvija Domingez, Laja Palau, Kristina Uvina ili Marta Ksargaj. Ali, tu je preiskusna Alba Torens. Jasno je da je će aktuelni vicešampion Evrope igrati prepoznatljivu „ratničku“ odbranu i da će to biti njen glavni adut.
Na spoljnjim linijama su Maite Kazorla, Leticija Romero i Marion Ortiz. Bekovske i krilne pozicije pokrivaju Marija Konde, Lea Rodrigez i Kveralt Kasas. Na centarskim pozicijama su veteranka Laura Gil, kao i Marija Arauho.
Loša vest za selektora Migela Mendeza je odsustvo, možda i najbolje unutrašnje igračice, Rakel Karere.
Dobra vest je sjajno privikavanje na novi tim naturalizovane „četvorke“ Megan Gustafson, članice Las Vegasa, šampiona WNBA.
U pripremnom periodu su igrali toplo-hladno, te tako beležimo pobedu nad Kanadom sa 20 razlike, ali i isto toliki poraz od Australije.